Skanderborg

 
 

Byrådet

På denne side kan du se alle 29 medlemmer af byrådet, der er valgt for perioden 2014 - 2017.

Partier i Byrådet

Syv politiske partier er repræsenteret:

  • Socialdemokratiet (A) har 12 medlemmer. Venstre (V) har ni medlemmer.
  • Socialistisk Folkeparti (F), Det Radikale Venstre (B) og Dansk Folkeparti (O) har hver to medlemmer.
  • Det Konservative Folkeparti (C)  og Enhedslisten - De Rød-Grønne (Ø) har hver et medlem.

Byrådsmedlemmer

Medlemmerne af byrådet er nævnt efter mandatfordeling.

 

Jørgen Gaarde (A)Jørgen Gaarde (A)
Borgmester

Adelgade 34 B
8660 Skanderborg

 

Søren Erik Pedersen (V)Søren Erik Pedersen (V)
Gårdejer

Vidkærvej 15, Nørre Vissing
8660 Skanderborg

 

Frands Fischer (A)Frands Fischer (A)
Adjunkt

Tønningsletvej 4, Glarbo
8680 Ry

 

Jens Grønlund (V)Jens Grønlund (V)
Selvstændig

Stjær Bakker 19, Stjær
8464 Galten

 

Jørgen Naut (A)Jørgen Naut (A)
Byrådsmedlem

Kolskovvej 3, Jeksen
8362 Hørning

 

Kristian Skovhus (A)Kristian Skovhus (A)
Fhv. kriminalinspektør

Thorsvej 21
8464 Galten

 

Christina Bottke (V)Christina Bottke (V)
Optiker

Villavej 14
8660 Skanderborg

 

Frank W. Damgaard (A)Frank W. Damgaard (A)
1. viceborgmester. Musiker

Vinkelvej 35, Stilling
8660 Skanderborg

 

Martin Frausing Poulsen (O)Martin Frausing Poulsen (O)
2. viceborgmester. IT-sikkerhedsekspert

Låsbyvej 111, Veng
8660 Skanderborg

 

Tage Nielsen (B)Tage Nielsen (B)
Klubleder

Bytoftvej 5
8464 Galten

 

Charlotte Abildgaard Paulsen (A)Charlotte Abildgaard Paulsen (A)
Museumsformidler

Møllegade 25
8660 Skanderborg

 

Claus Bloch (V)Claus Bloch (V)
Produktionstekniker

Søndermarken 28
8670 Låsby

 

Claus Leick (F)Claus Leick (F)
Journalist

Siimvej 14
8680 Ry

 

Birte M. Andersen (V)Birte M. Andersen (V)
Distriktschef

Skovbrynet 16
8660 Skanderborg

 

Jan Krogh Rasmussen (C)Jan Krogh Rasmussen (C)
Vicepolitikommissær

Nørregade 48
8660 Skanderborg

 

Søren Nielsen (A)Søren Nielsen (A)
Fhv. skoleinspektør

Bjertrupvej 21
8362 Hørning

 

Søren Nielsen (A)Jens Szabo (V)
Centerleder

Skanderborgvej 24
8680 Ry

 

Henrik Qvist (Ø)Henrik Qvist (Ø)
Socialpædagog

Horsensvej 6, Gl. Rye
8680 Ry

 

Henrik Müller (A)Henrik Müller (A)
Skov- og naturforvalter

Hylkevej 42A
8660 Skanderborg

 

Bent Jacobsen (V)Bent Jacobsen (V)
Direktør

Søvejen 65
Gram
8660 Skanderborg

 

Karen Schack Lindemann (A)Karen Schack Lindemann (A)
Teamleder

Havrevej 13
8464 Galten

 

John Haarup Laursen (O)John Haarup Laursen (O)
Efterlønmodtager

Nygaardsparken 15, Stjær
8464 Galten

 

Finn Sander Jensen (A)Finn Sander Jensen (A)
Lærer

Smedevænget 72, Skovby
8464 Galten

 

Kai Høstrup (A)Kai Høstrup (A)
Formand

Bodalsvej 11
8680 Ry

 

Rasmus Ingemann (V)Rasmus Ingemann (V)
Studerende

Kærgårdsvej 9, Gram
8660 Skanderborg

 

Maria Baagøe Bove (B)Maria Baagøe Bove (B)
Studerende

Møllebakken 7
8660 Skanderborg

 

Astrid Lynge Pedersen (V)Astrid Lynge Pedersen (V)
Erhvervskundechef

Kildebjerg Skovvej 39
8680 Ry

 

Lars Vodsgaard (A)Lars Vodsgaard (A)
Faglig sekretær

Egholmsvej 9
8660 Skanderborg

 

Pia Palm (F)Pia Palm (F)
UU-vejleder

Tværvej 12
8362 Hørning

 

 

 
 
 
Feedback
Hjælp os med at blive bedre

Du kan hjælpe os ved at fortælle, hvad du synes om denne side.