
Vi planlægger byggeriet af en integreret institution i Stilling med plads til ca. 120 børn. Her kan du se, hvilke beslutninger der er truffet, og blive klogere på den videre proces.
Børnetallet i Stilling er i vækst, og inden for de kommende år bliver der behov for mange flere dagtilbudspladser.
Byrådet har afsat 34 mio. kr. til byggeriet af en ny integreret institution i Stilling, som skal stå klar i 2025.
Tre placeringer i og omkring Stilling har været diskuteret, men på byrådsmødet den 15. december 2021 valgte Byrådet at pege på en placering ved Stilling Skole som den foretrukne.
I sagsfremstillingen hedder det blandt andet:
- Ved at placere en ny daginstitution ved skolen er det muligt at samle mange aktiviteter på ét sted, der kan udgøre et knudepunkt i byen, og hvor det er muligt at arbejde med synergier på tværs, både pædagogisk og i forhold til udnyttelsen af det offentlige areal. Området har et godt udviklet stinet for gående og cyklende, og området kan indrettes på en måde, hvor infrastruktur og parkering til skole og daginstitution kan samtænkes.
Se mere i referatet fra byrådsmødet her (december 2021, pkt. 243).
Planen er, at den nye daginstitution skal være på godt 1000 m2 og have plads til ca. 120 børn i alderen 0-6 år.
Løbende dialog
Der er udarbejdet udkast til et ideoplæg, som skitserer de nærmere rammer for byggeriet. Ideoplægget skal behandles politisk i december 2022.
Illustrationen herover indgår i ideoplægget. Den viser den mulige placering af dagtilbud, klubhus og pavillon. I næste fase af projektet arbejdes der med en mere præcis placering af byggeriet og nærmere detaljering samt indretning af legeplads. Bygningens placering på det disponerede grund er ikke endelig fastlagt.
For at give plads til dagtilbuddet og den tilhørende legeplads skal nogle boldbaner flyttes.
Skanderborg Kommune havde den 13. juni 2022 møde med repræsentanter fra Stilling Idrætsforening om banekapaciteten m.v. og efterfølgende har der været løbende dialog. Idrætsforeningen forholdte sig positiv til banedisponeringerne og accepterede, at et område svarende til to femmandsbaner ville forsvinde pga. byggeriet.
Den 8. november 2022 afholdt vi et borgermøde om projekt ”Nyt dagtilbud i Stilling”, og der var stort fremmøde. I forlængelse af mødet bekræftede Stilling Idrætsforening, at den nye plan indeholder det samme antal baner som drøftet på mødet den 13. juni. Og at de forholdte sig positiv til projektet.
Et par dage senere ændrede repræsentanterne fra idrætsforeningen imidlertidig holdning og meddelte, at fodboldklubben ikke kunne se sig i projektet.
Mødedeltagerne udtrykte blandt andet bekymring for rammerne om det lokale idrætsliv samt trafikken omkring Krakesvej, hvis indkørslen og parkeringspladsen til den nye daginstitution etableres der. Derfor har vi sat en ekstern rådgiver til at analysere de trafikale konsekvenser og levere en redegørelse, som indgår i det videre arbejde.
Se trafikanalysen og referat fra det seneste møde med boldklubben her (møde i Børne- og Undgomsudvalget den 1. december, pkt. 149).
Sagen er også blevet behandlet i Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget den 7. december.
Se referatet fra mødet her (pkt. 116).
Byrådet behandlede sagen på byrådsmødet den 21. december 2022.
Udlagt til offentlige formål
Arealet nordvest for projektområdet, matrikel 5dt og 6a (i den gule markering), er i dag privatejet, men udlagt til offentlige formål i kommuneplanen. Det kan eksempelvis være institutioner, fritidsanlæg (herunder boldbaner) eller andet, men det skal i givet fald besluttes i en senere lokalplanproces.