Byrådet har nu godkendt projektforslaget for modernisering af faglokalerne på Låsby Skole.
Nu kan arbejdet med at opgradere lokaler til håndværk og design, madkundskab, fysik samt natur/teknologi gå i gang. Renoveringen vil give eleverne mere moderne og tidssvarlige rammer – blandt andet med nye arbejdsområder, bedre belysning, forbedret akustik og mere fleksible læringsmiljøer.
Projektet udspringer af Byrådets tidligere beslutning om at forbedre skolens faglokaler i forbindelse med budgetaftalen for 2027.
Hvad skal moderniseres?
Projektet omfatter flere faglokaler.
De nye lokaler til håndværk og design vil rumme områder til forskelligt håndværks-arbejde samt områder til inspiration og udstilling af elevernes arbejde. Derudover bliver lokalerne forbundet til den eksisterende skolebygning gennem en gangforbindelse, så skolens forskellige lokaler får en mere samlet struktur.
I lokalerne til madkundskab og fysik etableres der nye lofter og bedre belysning for at sikre en højere kvalitet i undervisningen.
Lokalet til natur/teknologi bygges om og renoveres, så det bedre kan imødekomme skolens fremtidige undervisningsbehov i faget.
Fokus på bæredygtighed
Som et kommunalt byggeprojekt er der fokus på bæredygtighed og økonomisk ansvarlighed. Projektet arbejder blandt andet med ressourceforbrug, herunder genbrug af eksisterende bygningsmaterialer, hvor det er muligt for at mindske klima- og miljøbelastningen.
Økonomi og tidsplan
Projektet forventes gennemført i løbet af 2026. Nu skal udbudsprojektet sendes i udbud, inden arbejdet begynder senere på året. Der er afsat 5,75 mio. kroner til moderniseringen.